Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABPC7302A1ZS
Call 08047526187 91% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Steel Grade | SS304 |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Production Route | Cold Rolled |
| Brand Series | jindal |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Royal Business |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Size | 8 ft x 4 ft |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Finish | 2B |
| Thickness | 2 mm |
| Technique | Cold Rolled |
| Grade | 304 |
| Surface Finish | No.4 |
| Form | Sheet |
| Production Route | Cold Rolled |
| Gauge | 18 Gauge |
| Protective Film | PVC Film Coated |
| Brand Series | Jindal |
| Type | Plate |
| Steel Grade | 304 |
| Material Grade | SS 304 |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Length | 2500 mm |
| Width | 1250 mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Grain Side | One Side |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangle |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1.2 mm |
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Steel Grade | SS 304 |
| Material | Stainless Steel Sheets |
| Surface Finish | 2B |
| Production Route | Cold Rolled |
| Brand Series | JSL |
| Size | 8 x 4 Feet |
| Application | Elevator, Automotive, Kitchen Equipment, Industrial, Railway Coach, Decorative |
| Brand | Royal Business |
| Surface Treatment | 2B Finish |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
We are leading dealer for Recatangular SS Sheet
Features:
· Optimum thickness
· Good mechanical strength
· Rust proof
View Complete details
| Sheet Size | 1250×2500 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Steel Grade | SS202 |
| Surface Finish | 2B |
| Production Route | Cold Rolled |
| Brand Series | import |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Technique | Cold Rolled |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Size | 4 x 8 Feet |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 500 Kg
Product Brochure
| Material Grade | SS304 |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Brand | Royal Business |
| Color | Silver |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Is It Rust Proof | Rust Proof |
| Country of Origin | Made in India |
We are leading dealer for SS Plates
Features:
· Optimum thickness
· Good mechanical strength
· Rust proof
Additional Information:
View Complete details