Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABPC7302A1ZS
Call 08047526187 91% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size | 1 1/2 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Brand | Royal Business |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | 304 |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Thickness | 1.5 mm |
| Surface Treatment | Galvanized |
SS Pipes are made up of stainless steel. These tubes are in square form. It is used in the construction of several structures such as bridges, buildings, industrial sheds and others. These square pipes are manufactured through using high grade raw materials of the chemical industry. Stainless steel square pipes are made available in various specifications of sizes, shapes and quality.
Features:
· Used High qualitiy Stainless steel
· Available in various size
Specifications:
· Product type: Stainless Steel Square Tubing
· Application: Decoration, Construction
· Shape: Square
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Size/Diameter | 1 inch, 3 inch |
| Nominal Size (NB) | 2 Inch (50NB) |
| Thickness | 4 mm |
| Wall Thickness | 1.5 mm (16G) |
| Brand | Royal Business |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Length | 6 Mtr (20 ft) |
| Type | ERW (Welded) |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
304 SS Pipes are made up of stainless steel. These tubes are in square form. It is used in the construction of several structures such as bridges, buildings, industrial sheds and others. These square pipes are manufactured through using high grade raw materials of the chemical industry. Stainless steel square pipes are made available in various specifications of sizes, shapes and quality.
Features:
· Used High qualitiy Stainless steel
· Available in various size
Specifications:
· Product type: Stainless Steel Square Tubing
· Application: Decoration, Construction
· Shape: Square
View Complete details
| Grade | 304 |
| Country of Origin | Made in India |
| material | stainless steel |
| Deals in | New |
| Surface | Polished |
We offer by us are appreciated for various features such as durability, fine finishing, corrosion resistance and dimensional accuracy. The seamless pipes manufacturing process includes the formation of mother tube with the help of premium quality stainless steel strips. The pipes further, goes through cut-off, hydrostatic testing, annealing, straightening and pickling. These Stainless Steel Seamless Pipes are then tested on different quality parameters and marked with company logo. The product is packed flawlessly and delivered to the client.
We are the prominent Supplier, Exporter and Stockist of Stainless Steel Seamless Pipes ASTM A 269
GRADES:- TP 304, 304L, 304H, 309S,310S, 310H,316, 316L, 316H, 316Ti, 317L,321 321H ,347 17-4H
View Complete details
| Size/Diameter | 2 inches |
| Brand | Jindal |
| Material Grade | SS304 |
| Material | SS Pipes |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Thickness | 1.5mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Diameter | 10 mm |
| Shape | Round |
| Finish | 2B Finish |
| Length | 6 m |
| Size | 6mm |
| Application | Construction, Railings, Window Grills |
| Country of Origin | Made in India |
| Grade | 202 |
| Deal In | New |
| Material | Rod |
View Complete details
| Length | 6 m |
| Length of Pipe | 6 m |
| Size | 1 inch |
| Thickness | 1.2 mm |
| Finish | Polished |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Pipe Type | Structural Tube |
| Material Grade | SS304 |
| Diameter | 2 inch (50NB) |
| Grade | 304 |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Manufacturing Type | Welded (ERW) |
| Type | Welded |
| Color | silver |
We offer by us are appreciated for various features such as durability, fine finishing, corrosion resistance and dimensional accuracy. The seamless pipes manufacturing process includes the formation of mother tube with the help of premium quality stainless steel strips. The pipes further, goes through cut-off, hydrostatic testing, annealing, straightening and pickling. These Stainless Steel Seamless Pipes are then tested on different quality parameters and marked with company logo. The product is packed flawlessly and delivered to the client.
We are the prominent Supplier, Exporter and Stockist of Stainless Steel Seamless Pipes ASTM A 269
GRADES:- TP 304, 304L, 304H, 309S,310S, 310H,316, 316L, 316H, 316Ti, 317L,321 321H ,347 17-4H
View Complete details
Product Brochure
| Nominal Size (NB) | 2 Inch (50NB) |
| Wall Thickness | Sch 40s |
| Brand | Jindal |
| Type | Welded |
| Standard | SS304 |
| Length | 6-8 meters |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Matte / Brushed |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 2 inch |
We are leading manufacturer for 304 SS Tube
Features:
· Optimum thickness
· Good mechanical strength
· Rust proof
View Complete details
Product Brochure
| Size | 2 inch |
| Brand | Royal Business |
| Steel Grade | SS316 |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Material | SS |
| Shape | Round |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Outer Diameter | 15.88 mm |
| Size | 1/2 inch |
| Grade | 304 |
| Length of Pipe | 6 m |
| Pipe Shape | Round |
| Surface Finish | Mirror |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Usage | Furniture, Water Line, Process Piping, Structural, Railing |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details