Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABPC7302A1ZS
Call 08047526187 91% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Material Grade | SS304 |
| Finish | Polished |
| Thickness/Diameter | 4 inch |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | RB |
| Material | Stainless Steel |
We are instrumental in offering premium quality of Stainless Steel Round Bars that is extensively utilized for various purpose.
Features:
· Optimum thickness
· Good mechanical strength
· Rust proof
View Complete details
Product Brochure
| Grade | 304 |
| Material Grade | SS304 |
| Diameter | 6 mm |
| Thickness/Diameter | 2 Inch |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Finish | 2B Finish |
| Usage/Application | Construction |
| Length | 6 m |
| Brand | RB |
| Application | Window Grills, Railings, Construction |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
We are instrumental in offering premium quality of Polished Stainless Steel Rods that is extensively utilized for various purpose.
Features:
· Optimum thickness
· Good mechanical strength
· Rust proof
View Complete details
| Grade | 304 |
| Thickness | 4 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Construction |
| Length | 6 m |
| Steel Grade | SS304 |
| Brand | Royal Business |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Density | 8.0 g/cm3 |
View Complete details
Product Brochure
| Grade | SS202 |
| Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Royal Business |
| Shape | Rectangular |
| Unit Length | 9 meter |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS202 |
We are instrumental in offering premium quality of 202 Stainless Steel Flat Bar that is extensively utilized for various purpose.
Features:
· Optimum thickness
· Good mechanical strength
· Rust proof
View Complete details
| Material Grade | 304 |
| Thickness | 3 mm |
| Steel Grade | 304 |
| Length | 6 m |
| Product Type | Bars |
| Finish | Polished |
| Form | Hot Rolled |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Diameter | 25 mm |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details