Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33AABPC7302A1ZS
Call 08047526187 93% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 500 Kg
Product Brochure
| Length | 6 m |
| Length of Pipe | 6 m |
| Outer Diameter | 88.9 mm |
| Schedule | Schedule 10 |
| Thickness | 2 mm |
| Finish | Polished |
| Manufacturing Method | Welded |
| Pipe Type | Industrial Pipe |
| Material Grade | SS304 |
| Surface Finish | unpolised |
| Pipe Length | 6 m |
| Grade | 304 |
| End Finish | ERW |
| Diameter | 3 inch |
| Shape | Round |
| Brand | Royal Business |
| Material | Stainless Steel |
Constrcution SS Pipes are made up of stainless steel. These tubes are in square form. It is used in the construction of several structures such as bridges, buildings, industrial sheds and others. These square pipes are manufactured through using high grade raw materials of the chemical industry. Stainless steel square pipes are made available in various specifications of sizes, shapes and quality.
Features:
· Used High qualitiy Stainless steel
· Available in various size
Specifications:
· Product type: Stainless Steel Square Tubing
· Application: Decoration, Construction
· Shape: Square
View Complete details
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Brand | RB |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Construction |
| Pipe Fluid | Water |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Country of Origin | Made in India |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Diameter | 3 inch |
We are leading manufacturer for SS Recangular Pipe
Features:
· Optimum thickness
· Good mechanical strength
· Rust proof
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Kg
Product Brochure
| Outer Diameter | 33.7 mm |
| Schedule | Schedule 10 |
| Manufacturing Method | ERW |
| Surface Finish | Mill Finish |
| Pipe Length | 3 m |
| Material Grade | SS304L |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | RB |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 3 meter, 6 meter |
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Galvanized |
View Complete details
| Grade | 304 |
| Size | 1 inch |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Thickness | 7 mm |
| Finish | Mirror Finish |
| Pipe Type | Welded (ERW) |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Brand | Royal Business |
| Pipe Fluid | Water |
| Usage/Application | Mechanical Structure |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Grade | 304 |
| Size | 1 inch |
| Material Grade | 304 |
| Thickness | 2mm |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Finish | Mirror Finish |
| Pipe Type | Welded (ERW) |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Technique | ERW |
| Brand | Jindal |
| Length | 6 m (20 ft) |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Size/Diameter | 0.5 inch, 1/2 inch |
| Shape | Round |
| Brand | Royal Business |
| Material Grade | SS304 |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 2 mm |
| Pipe Fluid | Water |
View Complete details
Product Brochure
| Pipe Size | 25×50 mm |
| Size | 12 mm x 50 mm |
| Wall Thickness | 1.2 mm |
| Grade | 304 |
| Type | Welded |
| Manufacturing Method | Welded |
| Surface Finish | Matt |
| Steel Grade | S.S |
| Material Grade | SS316 |
| Brand | Royal Business |
| Usage | Fabrication |
| Hollow Section | Rectangular |
| Surface Finishing | Anodized,Mill Finished |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Pipe Length | 6 m |
We are leading manufacturer for SS rectangulr Tube
Features:
· Optimum thickness
· Good mechanical strength
· Rust proof
View Complete details